FOTO 31 – Gangster Antonína Kratochvíla, a dalších 116 stran o fotografii

“Pravděpodobně nejrozšířenějším a nejnebezpečnějším zvířetem, na které městský člověk narazí, je zvíře fotografované. Jeho čeleď zvaná „roztomilí“ žije převážně na sociálních sítích, kde žere nekontrolovatelné množství lajků”, píše ve svém úvodním textu k tématu Martina Grmolenská, které věnujeme Zvířatům ve fotografii a jehož hlavní hvězdou je Johan Simen, autor roztomilé krakatice na titulní straně FOTO 31. Zvířátka na fotografii najdete také v oceněném souboru Radka Kalhouse, které ho vám představíme v rámci profilu a nebo na snímku Filipa Jandourka, který se ocitl na předměstí Dháky zvaném Ashulia, jedné z nejznečistěnějších průmyslových lokalit v Bangladéši.

Špičkovou reportážní fotografii nového vydání zastupuje Antonín Kratochvíl a jeho největší gangster, jakého kdy Amerika poznala. Muž, který na obchodu s heroinem vydělával milion dolarů denně? Víme to jen díky fotografiím Antonína Kratochvíla, který jej pomohl objevit. Příběh muže podsvětí, kterého Kratochvíl zachytil na svých fotografiích, nadchl režiséra Ridleyho Scotta natolik, že o něm později natočil oscarový film. Publikujeme dosud nezvěřejněné snímky Franka Lucase s textem Václava Vašků, dlouholetého kolegy a přítele Antonína Kratochvíla. Lucas patřil k největším gangsterům v celé americké historii. Proslul mimo jiné tím, že rozbil monopol italské mafie a za války ve Vietnamu se sám stal šéfem podsvětí v newyorském Harlemu. Jeho příběh je jedním z nejvíce fascinujících vyprávění o organizovaném zločinu vůbec. „Ten chlap byl génius. Pašoval heroin z Vietnamu a převážel ho v rakvích zabitejch americkejch vojáků. Letadla americké armády mu ty rakve vozila až pod nos. V době své největší slávy vydělával milion dolarů denně, vypráví o setkání s ním Kratochvíl.

Mezi vzácné hosty čísla můžeme zařadit také fotografa Krzysztofa Gierałtowského, který patří k pamětníkům druhé světové války a Varšavského povstání, pamatuje si detailně i to, jak vznikaly jeho portréty slavných osobností, a i s odstupem několika desítek let umí příběhy za nimi se zaujetím, krásně a barvitě vylíčit. Jeho zvučný hlas se nesl chodbou Moravské galerie, kde se stále vitální Krysztof Gierałtowski zastavil na své cestě do Bratislavy.

A ještě jedna poznámka na závěr — skvělý text Martiny Grmolenské k tématu Zvíře ve fotografii, si přečtěte až poté, co si osaháte doprovodný obrazový materiál. Obsahuje spoilery.

Hezké jaro, magické oko a chraňte zvířátka.

Tomáš Hliva, šéfredaktor

Z dalšího obsahu čísla:

_fotostory / Filip Jandourek

_profil / Radek Kalhous

_téma / Zvíře ve fotografii

_portfolio / Simen Johan

_rozhovor / Krzysztof Gierałtowski

_rozhovor/ Libuše Jarcovjáková

_kultura/ World Press Photo 2017

_portfolio / Alexandr Skalický

_osobnost/ Antonín Kratochvíl

_ikona / Miroslav Tichý

_talent / Irina Vaag

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *